Драматичен театър "Гео Милев" гр. Стара Загора

...

 

 

История на Драматичен театър "Гео Милев"

Театърът в Стара Загора е на повече от 130 години.

Първи наченки на театрална дейност под ръководството на даскал  Петър Иванов, с участието на Кольо Ганчев и неговия оркестър, датират от 1870 г.

Историята на Старозагорския тетаър е свързана с името на д-р Начо Планински, чието пристигане от Букурещ отбелязва творчески и културен подем в града. Той поставя първото театрално представление по пиесата на П. Р. Славейков - "Малакова" на 18 април 1870 г. Премиерата се състои сред мъждивата светлина в салона на Главното девическо училище при черквата "Света Богородица" в кв. "Акарджа". През антракта свири читалищният оркестър.

Първите членове на местния революционен комитет, организиран от Васил Левски, са и първите старозагорски актьори – Петър Иванов, Тачо Сяров, Христо Зафиров, Атанас Попгеоргиев, Пенчо Братов, Георги Хаджиилиев... В репертоарната история на Старозагорския театър се вписват заглавията на "Многострадалната Геновева" (1870), "Шарлатаните доктори" (1871), "Крум Страшний" (1871), "Райна Княгиня", "Иванко", "Хъшове", "Кулата Нел" (1881) и др.

Театралният живот продължава и след Освобождението, като от 1900г. представленията се организират от трупа към Дружество "Театър", което през 1914 г. получава и нов театрален салон. Малко повече от четиридесет години след "Малакова" (през 1916 г.) поетът Гео Милев поставя експериментално пиесите "Едип цар" на Софокъл и "Ревизор" на Гогол.

Сезонът 1919/1920 полага началото на професионален театър в Стара Загора. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и Данчо Делчев, които развиват всестранна творческа дейност в града на липите. С тяхно участие на сцената се реализират "Емилия Галоти", "Краят на Содом", "Иванко", "Майстори", "Боряна" и много. други. При Дружество "Театър" вече е сформирана полупрофесионална трупа, а артистите ù стават членове на учредения в София Профсъюз на артистите в България.

През 1950 и 1954 г. театърът на два пъти е одържавен. Съществува като официален Общински театър (с издръжка и щат) от 1950 г., а от 1954 г. е със статут на Държавен драматичен театър с идването на първите възпитаници на ВИТИЗ "Кр. Сарафов".
От 1954 до 1965 институцията се нарича Държавен народен театър – град Стара Загора. От 1966 до 1969 носи името Драматичен театър. През 1970 година с указ №770 на Президиума на Народното събрание, обнародван в ДВ, бр. 40/22.05.1970 г. театърът е преименуван: Драматичен театър „Гео Милев”.

От 1971 г. е настанен в новата модерна сграда за опера и театър на бул. "Митрополит Методий Кусев" 28, където се помещава и до днес. 

Към настоящия момент ДТ "Гео Милев" е водещ театрален институт в региона и събирателен център на културни събития. Разполага с две игрални пространства – голяма сцена (300 места) и камерна сцена (49 места), които дават възможност за разнообразни театрални форми, както и за други сродни дейности – конференции, концерти, фестивали, срещи и др. Работещите в него са организирани в административни, творчески, технически, организационни и PRструктурни звена. Квалификацията и координацията по между им позволява Театърът да се впише успешно в националната театрална мрежа и да реагира адекватно на протичащите в нея процеси и промени.

Съвременната театрална политика на ДТ "Гео Милев" е ориентирана към отваряне и обогатяване на собственото културно пространство. Това се постига с обмена или привличането на публично известни и доказали се творци в създаването на собствена продукция, работа в коопродукции, предоставяне сцената на гастролиращи театри и трупи, ефективно разпространение на собствена театрална продукция с цел максимално удължаване живота на всеки създаден спектакъл. В репертоара са включени класически, съвременни и експериментални заглавия от българската и световната драматургия. 

Театърът работи съвместно с други културни организации и институти на местно и национално ниво. Финансовата политика на Театъра е насочена към използването на алтернативни форми и източници на финансиране, разработването на съвместни проекти, усвояване на средства по европейски програми и създаване на нови партньорства на национално и международно ниво. 

На сцената на ДТ "Гео Милев" са се формирали и продължават да се развиват не едно поколение театрали. Градът се гордее с актьорите Ружа Делчева, Наум Шопов, Васил Михайлов и много други, които са се родили и творили в Стара Загора и чиито професионализъм остава с емблематично значение за българския театрален летопис. Това показва, че Старозагорският театър е неизменна част от културното наследство и традиции на Стара Загора, има сериозен дял в историята на българското театрално изкуство и амбиции да се заяви като активен участник в европейското културно сътрудничество.  

 

 

Репертоар на Драматичен театър "Гео Милев" от създаването му до днес:

 

Сезон 2013/2014

"Кълбовидна мълния" от Иван Радоев, постановка Ивалин Димитров

"Албена" от Йордан Йовков, режисьор Ивалин Димитров

"Далавера за леваци" от Майкъл Куни, режисьор проф. Андрей Аврамов

"Ромео и Жулиета" от Уилям Шекспир, режисьор Петър Денчев

"Облог за мома" от Панчо Панчев, режисьор Стефан Поляков

 

Сезон 2012/2013

"Световъртеж" от Жан Жак Брикер и Морис Ласег, режисьор Христофор Недков

"Мандрагора" от Николо Макиавели, режисьор Минчо Събев

"Без докачение, моля..." по Чудомир, режисьор Ивалин Димитров

"Една седмица страсти" от Любен Босилков, режисьор Ивелин Керанов (номинация за "Аскеер" в категория "Съвременна българска драматургия")

"1003... и то само в Испания" - автор и режисьор Росица Обрешкова

"Дванадесета нощ" от Уилям Шекспир, режисьор Венцислав Асенов

"Боряна" от Йордан Йовков, режисьор Стефан Делев

"Хитър Петър" - комедия за малки и големи от Панчо Панчев, режисьор Стефан Поляков

 

Сезон 2011/2012

"Тартюф" от Жан Батист Молиер, режисьор Ивалин Димитров

"Карнавал" от Жорди Галсеран, режисьор Петър Денчев (номинация за "Аскеер" в категория "Водеща женска роля" за Елена Азалова в ролята на Мария Гаралда)

"Само за жени" от Дарио Фо, режисьор проф. Андрей Аврамов

"За секса, политиката и други проЗташки неща" от Митко Динев, моноспектакъл на Николай Урумов

"Страшни смешки, смешни страшки за герои със опашки" от Недялко Йорданов, режисьор Стефан Поляков

"Волпоне" от Бен Джонсън, режисьор Бина Харалампиева

"Лари Томпсън" от Душан Ковачевич, режисьор Цветан Даскалов

Сезон 2010/2011

"Наситено червено" от Луиджи Лунари

"Българско криминале" от Иво Сиромахов

"Боси в парка" комедия от Нийл Саймън

„Òпак свят” комедия по "Женско царство" на Ст. Л. Костов

Благотворителна кампания "Подари ми Коледа"

"Дон Жуан или Любовта към геометрията" от Макс Фриш

"Танц за двама" от Елена Кузнецова

"Смъртта на търговския пътник" от Артър Милър, режисьор Иван Ковачев

Сезон 2009/2010

"При закрити врати" от Жан Пол Сартр, постановка Христофор Недков

"Принцесата и свинарят" от Панчо Панчев, постановка и хореография Стефан Поляков

"Как се прави приказка" от Мария Донева

"Шинел" от Н.В. Гогол, режисьор Иван Ковачев, моноспектакъл на Мартин Каров

"Антигона" от Софокъл, сценичен вариант: Мария Донева, режисьор: Ивелин Керанов, сценография и костюми: Теодора Лазарова

"Марихуаната на мама е най-добра" по Дарио Фо, сценичен вариант и постановка Андрей Аврамов

"Посещение на млада дама" по Зденек Подскалски, спектакъл на Елена Азалова и Христофор Недков, режисьор Стефан Делев

"Ветрената мелница" по произведения на Елин Пелин, сценичен вариант и постановка Стефан Делев

ЮБИЛЕЙ - 90 години ДТ "Гео Милев" - Ст. Загора

"Свекърва" от Антон Страшимиров, постановка Ивалин Димитров

"Сватбата на дребния буржоа" от Бертолд Брехт, режисьор Десислава Боева, сценография и костюми Даниела Олег-Ляхова

Сезон 2008/2009

"Вълци и овце" от А. Н. Островски, режисьор Богдан Петканин, сценография и костюми Елица Георгиева

"Бягащи странници" от Алексей Казанцев, превод Светлана Панчева, режисьор Александър Събев, сценография и костюми Йосиф Божилов, звукова среда Мартин Каров

"Малък динамит” от Аби Моргън, режисьор Георги Георгиев, сценография и костюми Георги Якимов, музика Мартин Каров

"Колко е важно да бъдеш сериозен” от Оскар Уайлд, режисьор Красимир Спасов, сценография и костюми Марина Райчиново, асистент сценограф и костюмограф Теодора Лазарова, музика Асен Аврамов, хореография Веселин Ранков

"Иван Шишман” от Камен Зидаров, сценичен вариант Мария Донева, режисьор Ивелин Керанов, сценография и костюми Теодора Лазарова, музика Мартин Каров

"Карлсон, който живее на покрива” по Астрид Лингрен, сценичен вариант и режисура Венцислав Асенов, сценография и костюми Мануела Дойчинова и Теодора Лазарова, музика Павел Васев, хореография Валери Кондратцев.

Сезон 2007/2008

"Тестостерон” от Анджей Сарамонович, сценичен вариант и режисура Александър Събев, сценография и костюми Йосиф Божилов, музика Мартин Каров

"Тайбеле и нейният демон” от Исаак Башевис Зингър и Ив Фридман, режисьор Пламен Марков, костюми Мира Каланова, музика Мартин Каров

"Бяс” от Боян Папазов, режисьор Пламен Марков, сценография и костюми Мира Каланова, музика Мартин Каров, оператор Владимир Михайлов

"Моята молитва" по Ботев, сценарий Мария Донева, режисьор Ивелин Керанов, сценография и костюми Теодора Лазарова

Сезон 2006/2007 г.

"Стъклената менажерия" от Тениси Уйлямс, режисьор Красимир Спасов, сценография и костюми Чайка Петрушева

"Епопея на забравените – част втора – Вазов" сценарий Мария Донева, режисура Ивелин Керанов.

"Двамата веронци” от У. Шекспир, режисура Калин Ангелов, сценография и костюми Теодора Лазарова, музика Чавдар Асенов

"Изрод” от Джон Легизамо, постановка Атанас Атанасов, сценография Владимир Славов

Сезон 2005/2006г.

"Учител" от Ж. П. Допань, режисура Александър Събев, сценография и костюми Йосиф Божилов

"Гласовете на другите" от Пламен Дойнов, режисьор Пламен Марков, сценография и костюми Мира Каланова, звукова среда Асен Аврамов, оператор Владимир Михайлов

"Господин Колперт" от Д. Гизелман, режисура Гаро Ашикян, сценограф Александър Смолянов

"Олеле" от Здрава Каменова, постановка Георги Георгиев и Здрава Каменова, сценограф Т.еодора Лазарова

Сезон 2004/2005г.

"Дело" от Сухово-Кобилин, постановка Калин Ангелов, сценография и костюми Теодора Лазарова

"Хитър Петър" от Яв. Спасов, постановка Яв. Спасов, сценограф Яв.Спасов

"В полите на Витоша" от П. Яворов, постановка Бойко Илиев

"Вазов – картинка и типове от нрави български – първа част," сценичен вариант Стефан Делев, постановка Сефан Делев, сценограф Наско Настев

"Вампир" от А. Страшимиров, постановка Василена Радева, сценограф Рада Петрова

"Асансьорът" от Г. Марков, постановка Калин Ангелов, сценограф Теодора Лазарова

“Великолепният Рогоносец” от Фернан Кромелинк, реж. Пламен Марков, художник Мира Каланова

"Иван Василиевич" от Булгаков, постановка Ивайло Христов, сценограф Ирина Пламенова и Теодора Лазарова

"Отело и Жулиета" по Шекспир, постановка Ивайло Христов и Атанас Атанасов

"Както ви харесва" от Шекспир, постановка Пламен Марков, сценограф Мира Каланова, звукова среда Асен Аврамов

"Сънища на яве” по тестове на Поп Минчо Кънчев и Балчо Нейков, режисьор Пламен Марков, сценография и костюми Мира Каланова, музика Александър Каланов

Сезон 2003/2004г.

"Урбулешка история" от Д. Ковачевич, постановка Димитър Стоянов, сценограф А. Гюков

"Боли ме" от Ал. Кожухаров, постановка Георги Михалков, сценограф П. Митев

"Азбучна молитва” сценичен вариант от Стефан Делев, постановка Стефан Делев

"Гераците" от Елин Пелин, постановка Надежда Сейкова, сценограф Ек.Енева

"Възраждане БГ", постановка Стефан Делев, сценограф Наско Настев

"Шум зад кулисите" от М. Фрейн, постановка Андрей Аврамов, сценограф В. Парапунов

Сезон 2002/2003 г.

"Приключения опасни със герои сладкогласни" от Недялко Йорданов, постановка Стефан Поляков, сценограф Ел. Александрова

"Муа у тупан" от Боян Папазов, постановка Румен Велев, сценограф Р.Велев

"Любовникът" от Х. Пинтър, постановка Димитър Цолов, асистент-режисьор Ивалин Димитров, сценограф Ив. Карев

"Чайка" от Чехов, постановка Георги Михалков, сценограф П. Митев

"Господи, помилуй" от К. Величков, постановка Вили Цанков

"Щръклица" от П. Панчев, постановка Стефан Поляков, сценограф Ел. Александрова

Сезон 2001/2002 г.

"Големанов" от Ст. Л.Костов, постановка Димитър Стоянов, сценограф Н. Запрянов

"Госпожица Юлия" от А. Стринберг, постановка Бойко Илиев, сценограф Б. Илиев

"Котаракът в чизми" по Шарл Перо, постановка Стефан Поляков, сценограф Н. Настев

"Голямото наследство" от Ал. Ейкборн, постановка Андрей Аврамов, сценограф Н. Белева,

"Човекоядката" от Ив. Радоев, постановка Хачо Бояджиев, сценограф Н. Настев

"Еквус" от П. Шафър, постановка Георги Михалков, сценограф П. Митев, хореограф А. Бонева

"Пътеки и лодка в гората" от Н. Хайтов, постановка Стефан Делев, сценограф Наско Настев

"Домът на Бернарда Алба" от Ф.Г. Лорка, постановка Енчо Халачев, сценограф В. Ковачев.

Сезон 2000/2001 г.

"Лебедова песен” от Чехов, постановка Ив. Димитров, сценограф Н. Настев

"Чудо" от Ив. Радоев, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Жарава" от Н. Драгова, постановка Н. Асенова, сценограф М. Аврамов

"Реката" от Ив. Михайлов, постановка Ив. Михайлов, сценограф Ем. Петров

"Сламената принцеса" по Братя Грим от Ан. Черкезова, режисьор Ан. Черкезова, сценограф Н. Настев

"Сватбата на Фигаро" от Бомарше, постановка Б. Ивиев, сценограф Н. Настев

"Да бъде забравен Херострат" от Гр. Горин, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Саломе" по О. Уайлд, постановка К. Терзийска, сценограф Й. Божилов

Сезон 1999/2000г.

"27 вагона памук" от Т. Уйлямс, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Кланица" от Сл. Мрожек, постановка Г. Бочуков, сценограф Ив. Карев

"Двубой" от Ст. Цанев по Ив. Вазов, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Снимка с кукла" от М. Минков, постановка и сценография П. Манова, костюми Ив. Ставрев,

"Греховната любов на зографа Захарий" от П. Спасов, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Секс, наркотици и рокендрол" от Ер. Богожиян, постановка Ст. Делев

"Спасителят в ръжта" по Селинджър, постановка Б. Илиев, сценограф Н. Настев

"Моят живот" от Ив. Груев по С. Берто, моноспектакъл на Сл. Милушева.

Сезон 1998/1999 г.

"Коварство и любов" от Шилер, постановка А. Шопов, сценограф А. Шопов, костюми В. Наследникова

"Вълшебствата на старата латерна" от Д. Стоянова, постановка Д. Стоянов, сценограф Н. Куманов

"Побъркани от любов" от С. Шепърд, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Пясъчен пъзел" от Я. Добрева, постановка А. Шопов, сценограф Цв. Маринова

"Господин Балкански" от Г. Данаилов, постановка Д. Стоянов, сценограф Г. Мирчев

"Червената шапчица" от П. Панчев по мотиви на Ш. Перо, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев.

Сезон 1997/1998 г.

"Майстори" от Р. Стоянов, постановка Асен Шопов, сценограф В. Наследникова

"Сън в лятна нощ" от Шекспир, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Приказките на стария фенер" от по Андерсен от Д. Стоянова, постановка Д. Стоянова, сценограф Н. Настев

"Няма да платим" от Д. Фо, постановка Д. Стоянов, сценограф Н. Куманов

"Хиляда и вторият " от Б. Априлов, постановка А. Шопов, сценограф Цвета Маринова

"Златното момиче" от К. Апостолова, постановка Д. Стоянов, сценограф Н .Куманов.

Сезон 1996/1997 г.

"В старо село на край света" от Н. Йорданов, постановка Н. Йорданов, сценограф Ч. Петрушева

"Таралеж" от Ив. Радоев, постановка Ив. Димитров, сценограф Н. Настев

"Боряна" от Й. Йовков, режисьор Ст. Делев, сценограф Ан. Гюков

"Принцесата и граховото зърно" от К. Апостолова по Андерсен, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев.

Сезон 1995/1996 г.

"Опечалена фамилия" от Бр. Нушич, постановка Ив. Димитров

"Пеперудите са свободни" от Л. Герш, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев,

"Трендафил Акациев -2" от Н. Йорданов, постановка Н. Йорданов, сценограф Ч. Петрушева,

"Гнездо на чучулиги" от К. Герогиев, постановка Н. Томанова, сценограф Б. Кожухаров,

"Сваляй мадамите с финт" от Уди Алън, постановка Ст. Делев, сценограф А. Гюков.

Сезон 1994/1995 г.

"Д-р" от Бр. Нушич, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Камината" от М. Минков, постановка Ст. Делев, сценограф П. Бакърджиев

"Женско царство" от Ст. Л. Костов, постановка С. Петков, сценограф Н. Настев

"Довиждане до другия живот" от Н. Йорданов, постановка Н. Йорданов, сценограф Т. Станилов

"Женитба" от Гогол",постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев.

Сезон 1993/1994 г.

"Скакалци" от Ст. Л. Костов, постановка Ив. Димитров

"За мишките и хората" от Дж. Стайнбек, постановка Ал. Христов, сценограф Н. Настев,

"Любоф" от М. Шизгъл, постановка Ст. Делев, сценограф А. Гюков

"Заровеното дете" от С. Шепърд, постановка Д. Стоянов, сценограф Н. Настев

"Искам да ме боли" от П. Панчев, постановка Ал. Христов, сценограф А. Гюков

"Кой се страхува от Вирджиния Улф" от Ед. Олби, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев,

Сезон 1992/1993 г.

"Скандал в Брикмил" от Дж. Пристли, постановка Н. Томанова, сценограф П. Русков,

"Милионерът" от Й. Йовков, постановка Ал. Христов, сценограф А. Гюков

"Има нещо гнило в Дания" от Н. Йорданов, постановка Н. Йорданов, сценограф Ч. Петрушева

"Хиляда метра над морето – 2" от П. Маринков, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков,

"Нирвана" от К. Илиев, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Настев

"Приказка за калпаците" от П. Панчев, постановка Ал. Христов, сценограф А. Гюков.

Сезон 1991/1992 г.

"Който открадне крак е щастлив в любовта" от Д. Фо, постановка Ив. Димитров, сценограф А.Гюков

"Реквием за една монахиня" от А. Камю по У. Фокнър, постановка Ал. Христов, сценарист А. Гюков

"Арсеник и стари дантели" от Дж. Кесълринг, постановка Асен Шопов, сценография Ст. Савов, костюми Цв. Маринова

"Островът на козите" от Уго Бети, постановка Ст. Делев, сценограф Русков

"Свещеният пламък" от С. Моъм, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Вкус на мед" от Ш. Дейлъни, постановка Г. Георгиев, сценограф М. Диманова

"Езоп" от Г. Фигерейду, постановка Ст. Делев, сценограф Н. Москов

"На Коледа с чичо Панчо и дядо Мраз" от Панчо Панчев, постановка Ал. Христов, сценограф П. Русков.

1990/1991 г.

"Пепелната пустиня" от Х. Ловинеску, постановка Ал. Христов, сценограф Б. Кожухаров

"Искам да ме боли" от П. Панчев, постановка Ал. Христовсценограф, А. Гюов

"Хазарт" от А. Кертес, постановка Ив. Димитров, сценограф А. Гюков

"Между два стола" от Р. Куни, постановка Г. Кайцанов, сценограф А. Гюков

"Идеално убийство" от Р. Тома, постановка С. Делев, сценограф А. Гюков

"Ана Кристи" от Ю. О`Нийл, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Двуглавият орел" от Ж. Кокто, постановка Ст. Делев, сценограф А. Гюков.

1989/199О г.

"Обикновено чудо" от Ев. Шварц, постановка Ч. Кръстев, сценограф А. Гюков

"Вражалец" от Ст. Л. Костов, постановка К. Бандутов, сценограф П. Стойкова

"Труп" от Дж. Мун, постановка Г. Кайцанов, сценограф А. Гюков

"Когато котката я няма" от Бр. Кук и Дж. Мортимор, постановка Д. Стоянов, сценограф К.Радев

"Мамут" от Ст. Стратиев, постановка Н. Томанова, сценограф А. Гюков

"Имен ден" от Ак. Кертес, постановка Г. Кайцанов, сценограф Ст. Стефанов.

1988/1989 г.

"Рейс" от Ст. Стратиев, постановка Ч. Кръстев, сценограф Б. Кожухаров

"Районна болница" от Хр. Бойчев, постановка П. Будевска, сценограф Ат. Ммитровски,

"Главанаци" от Б. Папазов, постановка Л. Костов, сценограф Б. Кожухаров

"Случки от Декамерон" от Ал. Фухс, постановка Г. Попов, сценограф Н. Нинов

"Страшният съд" от Ст. Цанев, постановка Й. Венков, сценарист М. Мандаджиева.

1987/1988 г.

"Междучасия" от К. Стойчев, постановка Л. Костов, сценограф Б. Кожухаров

"И в дъжд, и във вятър пак на театър" от Н. Йорданов, постановка Ч. Кръстев, сценограф Л. Цакев

"Капан за самотен мъж" от Р. Тома, постановка Л. Костов, сценограф Б. Кожухаров,

"Мирандолина" от К. Голдони, постановка Ч. Кръстев, сценограф Н. Николов

"Черна комедия" от П. Шафър, постановка П. Будевска, сценограф Б. Кожухаров.

1986/1987 г.

"Една за всички, всички за една" от Н. Йорданов, постановка Ж. Павлович, сценограф Д. Костадинов и Л. Костадинова

"Щирлиц и Шикългрубер" по Ю. Симеонов, постановка Й. Венков, сценограф М. Мандаджиева

"Животът, това са две жени" от Ст. Цанев, постановка Й. Гаджев, сценограф Б. Кожухаров,

"Чими проклетникът" от Б. Априлов, постановка Й. Атанасов, сценограф А. Гюков

"Аз никого не убивам" от Ал. Галин, постановка Ю. Ерьомин, сценограф Б. Кожухаров,

"Изобретателната влюбена" от Лопе де Вега, постановка М. Събев, сценограф А. Симеонова,

"Земетръс" от Хр. Кацаров, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Уважаема Елена Сергеевна" от Л. Разумовска, постановка Д. Стоянов, сценограф Б. Кожухаров

"Семейният танц" от Ф. Браун, постановка проф. Н. Сейкова, сценограф А. Велянов,

"Последната нощ на Сократ" от Ст. Цанев, постановка М. Стоянов, сценограф А. Гюков.

1985/1986 г.

"Сборен пункт" от Д. Ковачевич, постановка И. Павич, сценограф Г. Зарич

"Земята се върти" от Ст. Стратиев, постановка Й. Атанасов, сценограф Н. Нейков

"Бързай, бързай" от Р. Алфтън, постановка Й. Гаджев, сценограф Л. Цакев

"Майстори" от Р. Стоянов, постановка Ел. Михайлова, сценограф А. Гюков

"Хотел "Тайга" от А. Вампилов, постановка Й. Гаджев, сценограф Б. Кожухаров

"Крадецът на тролейбуси" от Г. Данаилов, постановка Й. Атанасов, сценограф А. Гюков.

1984/1985 г.

"Марсианчето" от Ив. Груев, постановка Й. Гаджев, сценограф Е. Иванова

"Мой бедни Марат" от Ал. Арбузов, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков,

"Службогонци" от Ив. Вазов, постановка У. Матева, сценограф Б. Кожухаров и В. Кирчева,

"Кладата" от Р. Божанов, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков и М. Диманова,

"Великденско вино" от К. Илиев, постановка М. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Обещай ми светло минало" от П. Анастасов, постановка М. Стоянов, сценограф А. Велянов

"Възрастната дъщеря на младия човек" от В. Славкин, постановка Й. Гаджев, сценограф Б. Кожухаров.

1983/1984 г.

"Големият род" от М. Минков, постановка Д. Стоянов, сценограф Б. Кожухаров,

"Сватбата на дребния буржоа" от Б. Берхт, постановка Й. Гаджев, сценограф А. Ахрянов и Р. Трошанова

"Биография на един вечен ден" от Др. Асенов, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков

"Няма да платим" от Д. Фо, постановка П. Антов, сценограф Б. Кожухаров

"Слуга на двама господари" от К. Голдони, постановка Н. Кънев, сценограф Б. Кожухаров,

"Черешова градина" от Н. Хайтов, постановка Й. Гаджев, сценограф Н. Нинов.

1982/1983 г.

"Страшни смешки, смешки страшки за герои със опашки" от Н. Йорданов, постановка Г. Парушев, сценограф Б. Кожухаров

"Тристаен – южно изложение" от Никман, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков,

"Къща със звънче" от А. Сергеев, постановка Й. Гаджев, сценограф Б. Кожухаров

"Разпята събота" от Ст. Цанев, постановка П. Златев, сценограф Ел. Иванова

"Както ви харесва" от Шекспир, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков

"Равна на четири Франции" от Ал. Мишарин, постановка Д. Игнатов, сценограф Б. Кожухаров

"Червената шапчица" от Ш. Перо, сценичен вариант П. Панчев, постановка М. Стоянов, сценограф Ел. Иванова

"4-та-5-а степен по скалата на Рихтер" от К. Георгиев, постановка Й. Гаджев, сценограф А. Гюков.

1981/1982 г.

"Прокурорът" от Г. Джагаров, постановка Д. Стоянов, сценограф Чайка Петрушева

"Жестоки игри" от Ал. Арбузов, постановка Й. Гаджев, сценограф А. Гюков

"Трамвай "Желание" от Т. Уйлямс, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков,

"Вълшебникът от Оз" по Л. Ф. Бум, постановка Й. Гаджев, сценограф Л. Цакев

"В полите на Витоша" от Яворов, постановка Д. Игнатов, сценограф Б. Кожухаров

"Котка върху горещ ламаринен покрив" от Т. Уйлямс, постановка Й. Гаджев, сценограф Л. Цакев

"Ретро" от Ал. Галин, постановка А. Георгиев, сценограф А. Гюков.

1980/1981 г.

"Двата клена" от Ев. Шварц, постановка Г. Парушев, сценограф Б. Кожухаров

"Железният светилник" от Д. Талев, постановка Д. Игнатов, сценограф Ал. Игнатова

"Книга на царете" от М. Минков, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Стойчев

"Пеперудите са свободни" от Л. Герш, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Есента на един следовател" от Г. Данаилов, постановка Д. Игнатов, сценограф А. Гюков,

"Светая светих" от Й. Друца, постановка М. Стоянов, сценограф А. Велянов

"Човекоядката” от Ив. Радоев, постановка Й. Венков, сценограф М. Мандаджиева.

1979/198О г.

"Легенда за майката" от Кр. Дренски, постановка М. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Комедия без име" по Ст. Л. Костов, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Искам да ме боли", от П. Панчев, постановка Р. Карабалиев, сценограф Л. Цакев

"Ние, долуподписаните" от Ал. Гелман, постановка М. Благиева, сценограф Т. Сталилов,

"Мишеловката" от А. Кристи, постановка Д. Стоянов, сценограф Б. Кожухаров,

"Аристократи" от Н. Пагодин, постановка Д. Стоянов, сценограф А. Гюков

"Наградата" от Др. Асенов, постановка Д. Игнатов, сценограф Б. Кожухаров.

1978/1979 г.

"Атестация" от Л. Стрелков, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Спомени от Земята" от Екзюпери, постановка Н. Ламбрев, сценограф М. Диманова,

"Каруцата и камъкът" от Й. Радичков, постановка Д. Пунев, сценограф М. Михайлов

"Как да оберем една банка" от С. Фаяд, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Двубой" от Ив. Вазов, постановка Н. Лабрев, сценограф М. Диманова

"Куклен дом" от Ибсен, постановка М. Благиева, сценограф Б. Кожухаров

"Чучулигата" от Ж. Ануи, постановка Р. Карабалиев, сценограф А. Гюков.

1977/1978 г.

"Време разделно" от А. Дончев, постановка Н. Ламбрев, сценограф Р. Близнакова

"Римска баня" от Ст .Стратиев, постановка Г. Стойчев, сценограф Б. Кожухаров

"Фантазиите на Фарятиев" от Ал. Соколова, постановка Ал. Христов, сценограф А. Гюков

"Законодателят" от Р. Игнатов, постановка Н. Ламбрев, сценограф А. Гюков.

1976/1977 г.

"Мандрагора" от Макиавели, постановка Н. Николов, сценограф К. Радев

"Снежната кралица" от Е. Шварц, постановка В. Апостолов, сценограф Л. Цакев

"Сако от велур" от Ст. Стратиев, постановка Н. Николов, сценограф Б. Кожухаров,

"Кристална нощ" от Фр. Хрубин, постановка Й. Палла, сценограф Вл. Нивълт

"Златната карета" от Л. Леонов, постановка П. Манастирски, сценограф Ил. Мидцкович

"Дни в нощта" от Д. Данаилов, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков.

1975/1976 г.

"Протокол от едно заседание" от А. Гелман, постановка К. Каменов, сценограф Б. Кожухаров,

"Женски години" от Н. Драгова и П. Стефанов, постановка Г. Делев, сценограф А.Гюков,

"Светът на чудаците" от Св. Караджов, постановка К. Каменов, сценограф А. Гюков

"А в небето кръжат гълъби" от Г. Проданов, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Витрината" от Е. Манов, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Страсти под брястовете" от Юджийн О,Нийл, постановка Д. Стоянов, сценографи А. Стойчев и М. Диманова.

1974/1975 г.

"Милионерът" от Й. Йовков, постановка А. Георгиев, сценограф А. Гюков

"Големият концерт" от П. Минчев, постановка П. Минчев, сценограф С. Ножаров

"Мария Стюарт" от Шилер, постановка А. Георгиев, сценограф А. Гюков,

"Вечният огън" от Г. Проданов, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Смъртта на един артист" от Ловинеску, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров,

"Хъшове" от Ив. Вазов, постановка Г. Стойчев, сценограф Б. Кожухаров

"Зикови" от Горки, постановка П. Манастирски, сценография И. Мендкович

"Щастилвият мъж" от Габрилович и Розен, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков.

1973/1974 г.

"Каин и Магьосникът" от К. Зидаров, постановка К. Младенов, сценограф Б .Кожухаров

"Златното покритие" от Д. Асенов, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков

"Сантяго, хотел "Карера" от Л. Галина, постановка К. Младенов, сценограф К. Радев

"Любов необяснима" от Н. Йорданов, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков

"Тайната на Черното езеро" от Е. Борисова, постановка Н. Гунов, сценограф К. Костадинов,

"Да бъде забравен Херострат" от Г. Горин, постановка К. Младенов, сценограф Б. Кожухаров.

19721/1973 г.

"Фантастична ваканция" от Св. Караджов, постановка Ч. Кръстев, сценограф Л. Цакев

"Хоро" от А. Страшимиров, постановка Л. Мечева, сценограф А. Гюков

"Остров Кольо от Николайския архипелаг" от Е. Шварц, постановка А. Георгиев, сценограф А .Гюков

"Единственият свидетел" от Ариадна и П. Тур, постановка В. Атанасова, сценограф К. Костадинов

"Катастрофа" от В. Саева, постановка А. Георгиев, сценограф А. Георгиев

"Езоп" от Фигерейду, постановка К. Костов, сценограф А. Гюков.

1971/1972 г.

"Мотопедът" от Н. Йорданов, постановка М. Милчев, сценограф К. Костадинов

"Дяволският кръг" от Хеда, постановка Л. Карабойков, сценограф А. Митев

"Откриването на остров Любомир" от П. Панчев, постановка Ч. Кръстев, сценограф Л. Цакев

"Гераците" от Е. Пелин, постановка А. Георгиев, сценограф Н. Николов

"Слънцето има много залези" от Сн. Каменова, постановка А. Георгиев, сценограф А. Гюков

"Буря в чашата" от Иг. Дворецки, постановка Л. Мечева, сценограф А. Влайкова.

1970/1971 г.

"Съмнителна истина" от Хуан Руис де Ларкон, постановка М. Милков, сценограф Б. Кожухаров

"Домът на Бернарда Алба" от Лорка, постановка Ч. Кръстев, сценограф Д. Николова

"Процесът Ричард Уевърли" от Р. Шнайдер, постановка Хр. Кръчмаров, сценограф А. Гюков

"Ревизор" от Гогол, постановка П. Манастирски, сценограф Иля Мендкович

"Изключителен шанс" от К. Георгиев, постановка Ч. Кръстев, сценограф А. Гюков

"Хан Аспарух" от Р. Радков, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков.

1969/197О г.

"Три сестри" от Чехов, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков

"Гимназисти" от К. Треньов, постановка А. Георгиев, сценограф Г. Иванов

"Разпаленият въглен" от Л. Стрелков, постановка А. Георгиев, сценограф А. Гюков

"Един час преди полунощ" от Вл. Шубрт, постановка Г. Делев, сценограф Л. Цакев

"Сбогом, Гюлсаръ" от Ч. Айтматов, рецитал на Ал. Христов, постановка С. Папазова, сценограф А. Гюков

"Зелената брадавица" от Н. Русев, постановка Ч. Кръстев, сценограф М. Маринов

"Глътка безсъние" от Г. Проданов, постановка Г. Делев, сценограф А. Гюков.

1968/1969 г.

"Когато сърцето боли" - рецитал по А. Толстой, Чехов, Горки, изпълнител Г. Велев, сценограф Л. Цакев

"Жестокият пръстен" от Р. Стойков, постановка Г. Делев, сценограф Св. Генев

"Сократова чаша" от К. Колев, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев

"Приказен свят" - рецитал, постановка Г. Въжаров, сценограф К. Костадинов

"Свекърва" от А. Страшимиров, постановка Й. Джумалиев, сценограф Д.Костадинов

"Младоженецът" от Е. Манов, постановка Г. Стойчев, сценограф П. Русков

"Голманов" от Ст. Л. Костов, постановка Г. Въжаров, сценограф Б. Кожухаров

"Когато куклите не спят" от Л. Милева, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев.

1967/1968 г.

"Варшавска мелодия" от Л. Зорин, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев

"Женитба" от Гогол, постановка К. Младенов, сценограф Б. Кожухаров

"Между два изстрела" от Н. Драгова и П. Стефанов, постановка Н. Петков, сценограф Св. Генев

"Последният шанс" от К. Кюлюмов, постановка Б. Тафков, сценограф Б. Тафков

"Писмата" от П. Панчев, постановка Й. Джумалиев, сценограф П. Русков

"Нещичко за жената" от Е. Радзински, постановка Г. Делев, сценограф Б. Кожухаров

"Пред Влахернските врата" от А. Страимиров, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев

"Цената" от А. Милър, постановка Г. Винаров, сценограф Ил. Георгиев.

1966/1967 г.

"Иванов" от Чехов, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев

"Лют звяр" от Н. Русев, постановка Г. Въжаров, сценограф К. Костадинов

"Рибарски свади" от К. Голдони, постановка Н. Петков, сценограф Д. Петров

"Разлом" от Б. Лаврентиев, постановка О. Чернова, сценограф Ил. Георгиев

"Приказка за калпаците" от П. Панчев, постановка Г. Парушев, сценограф Б. Кожухаров

"Дванайста нощ" от Шекспир, постановка Н. Петков, сценограф Н. Старейшински

1965/1966 г.

"Крал Лир" от Шкспир, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Обличането на Венера" от Д. Жотев, постановка Г. Делев, сценограф Г. Иванов

"На лов за приключения" от П. Панчев, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Осем жени" от Р. Тома, постановка Г. Парушев, сценограф П. Русков

"Рози за доктор Шомов" от Др. Асенов, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев

"Вампир" от А. Страшимиров, постановка Г. Делев, сценограф П. Рудков

"Шегобиецът" от В. Розов, постановка Г. Въжаров, сценграф Ст. Ножаров

"Колко лета, колко зими" от В. Панова, постановка В. Марков, сценограф Ил. Георгиев.

1964/1965 г.

"В деня на сватбата" от В. Розов, постановка Ил. Флоресков, сценограф Ил. Георгиев

"Вестникарчето" от В. Мирчовски, постановка Г. Въжаров, сценограф Ст. Ножаров

"Девойка с кърчаг" от Лопе де Вега, постановка Г. Делев, сценограф Ас. Митев

"Буря" от Ал. Островски, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Божествена комедия" от Ис. Щок, постановка Г. Парушев, сценограф К. Радев

"Студена земя" от Хр. Кацаров, постановка Г. Делев, сценогра Ил. Георгиев

"1О4 страници за любовта" от Е. Радзински, постановка Б. Тафков, сценограф М. Михайлов.

1963/1964 г.

"Двамата веронци" от Шекспир, постановка Г. Парушев, сценограф Ст. Ножаров

"Напречно сечение" от П. Панчев, постановка Р. Садъков, сценограф Ил. Герогиев

"Има бог Перун" от Н. Драгова и П. Стефанов, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев

"Рожден ден" от Др. Асенов, постановка Р. Садъков, сценограф Ил. Георгиев

"Прокурорът" от Г. Джагаров, постановка П. Джамбазов, сценограф Ст. Савов

"Жени с минало" от Д. Димов, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев,

"Татул" от Г. Караславов, постановка Ил. Флоресков, сценограф Г. Каракашев.

1962/1963 г.

"Чутна Яна" от Сл. Красински, постановка Г. Делев, сценограф К. Костадинов

"До нова среща Земя" от Р. Романов, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев,

"Изгубеното писмо" от Караджале, постановка Б. Дюлгеров, сценограф Ел. Дюлгерова

"Слуга на двама господари" от К. Голдони, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев,

"Наградените" от С. Моамка, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев

"Почивка в Арко Ирис" от Д. Димов, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев.

1961/1962 г.

"Иван Шишман" от К. Зидаров, постановка Р. Садъков, сценограф Ил. Георгиев

"Симона Машар" от Б. Брехт, постановка Г. Парушев, сценограф Ил. Георгиев

"Усилие" от Н. Русев, постановка Г. Делев, сценограф Ил. Георгиев

"Когато розите танцуват" от В. Петров, постановка Р. Садъков, сценограф Ил. Георгиев

"И утре е ден" от Г. Джагаров, постановка Р. Садъков, сценограф Ст. Ножаров

"Вярвам в тебе" от В. Коростильов, постановка Г. Делев, сценограф Т. Брусков.

1960/1961 г.

"Светът е малък" от Ив. Радоев, постановка Г. Асенов, сценограф Ил. Георгиев

"Островът на Афродита" от А. Парнис, постановка Г. Парушев, сценография Ил. Георгиев,

"Чудотворецът" от Х. Фелдинг, постановка Г. Радомиров, сценограф К. Костадинов

"Съвест" от Е. Манов, постановка Г. Делев, сценограф Ст. Ножаров

"Мълвата" от Ив. Шопов, постановка Р. Садъков, сценограф Ил. Герогиев

"Двата клена" от Ев. Шварц, постановка Б. Дюлгеров, сценограф Ил. Георгиев

1959/196О г.

"Съмнително лице" от Нушич, постановка В. Марков, сценограф Ил. Георгиев

"Силата на мрака" от Л. Толстой, постановка Р. Арсениева, сценограф Ил. Георгиев и Ст. Ножаров

"Имате ли двойник" от А. Донев и Малюк, постановка Р. Арсениева, сценограф Ил. Георгиев

"Иркутска история" от Арбузов, постановка Г. Асенов, сценограф К. Костадинов

"Дърветата умират прави" от А. Касона, постановка В. Марков, сценограф Ил. Георгиев

"Криворазбраната цивилизация" от Д. Войников, постановка Г. Асенов, сценограф Ил. Георгиев

"От много любов" от К. Цачев, постановка Г. Делев, сценографи Ст. Ножаров и К. Костадинов

"Битка по пътя" от Г. Николаева, постановка Н. Томанова, сценограф Ил. Георгиев.

1958/1959 г.

"Доходно място" от Островски, постановка Г. Тодоров, сценограф Ст. Ножаров

"Облаците отминават" от А. Михайлов, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев,

"Волпоне" от Б. Джонсън, постановка Г. Тодоров, сценограф Ст. Ножаров

"Неспокойна пролет" от Ив. Пеев, постановка Г. Тодоров и Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Том Сойер" от М. Твен, постановка Р. Арсениева, сценограф Ил. Георгиев

"Всяка есенна вечер" от Ив. Пейчев, постановка Г. Асенов, сценограф А. Попов

1957/1958 г.

"Херцогинята на Падуа" от О. Уайлд, постановка Г. Въжаров, сценограф Е. Дюлгерова

"В полите на Витоша" от Яворов, постановка Г. Тодоров, сценограф Т. Брусков

"Вражалец" от Ст. Л. Костов, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Герогиев

"Тревожна нощ" от Соважон, постановка Г. Тодоров, сценограф Ил. Герогиев

"Ще те намеря" от Е. Успенска.

1956/1957 г.

"Пътят на цветята" от В. Катаев, постановка М. Тихинова, сценограф Ил. Георгиев

"Хотел Берлин" от В. Баум, постановка Д. Пешен, сценограф Г. Ефтимов

"Сама" от Альошин, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Както ви се харесва" от Шикспир, постановка В. Младенов, сценограф Ил. Георгиев

"Хъшове" от Ив. Вазов, постановка Г. Тодоров, сценограф Ил. Герогиев

"Оптимистическа трагедия" от В. Вишневски, постановка Г. Въжаров, сценограф Ил. Георгиев

"Улица три славея" от Добричанин, постановка Г. Тодоров, сценограф Ил. Герогиев.

1955/1956 г.

"Гераците" от Е.Пелин, постановка Ст. Сърчаджиев,сценограф Н. Тузсузов

"Години на странстване" от Арбузов, постановка Н. Томанова, сценограф Г. Каракашев,

"Сватбено пътешествие" от Диховични, постановка А. Токушев и Дойнов, сценограф М. Попова

"Госпожа Министершата" от Нушич, постановка Н. Томанова, сценограф Ст. Ножаров,

"Майстори" от Р. Стоянов, постановка М. Тихинова, сценограф Ил. Георгиев

1954/1955 г.

"Приятел в нужда се познава" от Н. Икономов, постановка Св. Донев, сценограф Ст. Ножаров

"Стършел" от Войнич, постановка Н. Томанова, сценограф М. Попова

"Фиданките цъфтят" от Сл. Красински, постановка А. Токушев, сценограф Ст. Ножаров

"Дванайста нощ" от Шекспир, постановка А. Токушев, сценограф Ж. Авдала

1953/1954 г.

Театърът се одържавява с названието "Народен театър – Стара Загора"

"Укротяване на опърничавата" от Шекспир, постановка Н. Томанова, сценограф П. Русков

"Зайко Всезнайко" от Михалков, постановка М. Шопова, сценограф К. Костадинов,

"Службогонци" от Ив. Вазов, постановка Кр. Дойнов, сценограф К. Костадинов

"Щастие" от О. Василев, постановка Н. Томанова, сценограф К. Костадинов

"Младостта на бащите" от Мдивани, постановка Св. Донев, сценограф Ж. Авдала,

"Без да се посочват имената" от Минко, постановка Н. Томанова,сценограф П. Русков

1952/1953 г.

"Хляб наш насущний" от Н. Витра, постановка Ст. Милев и Генкулов, сценограф К. Костадинов

"Имат думата жените от И. Залите, постановка Г. Костов, сценограф К. Костадинов,

"Женитба" от Гогол, посатновка П. Сираков, сценограф К. Костадинов

"Ало, Таймир" от Ленч и Галич, постановка П. Сираков, сценограф К. Костадинов

"Село Борово" от Н. Икономов, постановка Н. Томанова, сценограф К. Костадинов

"Таня” от Арбузов, постановка Н. Томанова, сценограф К. Костадинов.

1950/1952 г.

"На дъното" от М. Горки, постановка Генкулов, сценограф К. Костадинов

"Сватба със зестра" от Н. Дякова, постановка Г. Стаматов, сценограф К. Костадинов

"Свекърва" от А. Страшимиров, постановка Г. Трифонов, сценограф К. Костадинов

"Любов" от О. Василев, постановка Н. Гунов, сценограф К. Костадинов

1950/1951 г.

"Зад втория фронт" от В. Сабио, постановка А. Христов, сценограф К. Костадинов,

"Червената връзка" от С. Михалков, постановка Н. Фол, сценограф К. Костадинов

"Калинова горичка" от Ал. Корнейчук, постановка Н. Фол, сценограф К. Костадинов

"Сватбата на Кречински" от Сухово-Кобилин, постановка на Т. Танев, сценограф К. Костадинов

"Шестимата влюбени" от Арбузов, постановка Ст. Милев, К. Атанасов, Св. Атанасов, Св. Станилов, сценограф К. Костадинов

"Снаха" от Г. Караславов, постановка от Т. Танев, сценограф К. Костадинов

"Кой е виновен” от Мдивани, постановка Д. Стратиев, сценограф К. Костадинов.

1949/195О г.

Театърът става професионален.

"Свои сме, ще се разберем" от Островски, постановка Черкезов, сценограф К. Костадинов,

"Пепеляшка" от Т. Габе, постановка М. Шопова, сценограф К. Костадинов

"Макар Дубрава" от Корснейчук, постановка от К. Костадинов

"Под игото" от Ив. Вазов, постановка А. Христов

1948/1949 г.

"Еснафи" от Горки, постановка Т. Танев, сценограф П. Русков

"Машенка" от Афиногенов, постановка Т. Танев

"Борсанови" от К. Кюлявков, постановка Д. Делчев

"Чуждата сянка" от К. Симонов, постановка Т. Танев, сценография П. Русков

"Глина и фарфор" от А. Гайдар, постановка К. Попстаев и С. Милев, сценограф П. Русков

1947/1948 г.

Трупата преминава под шефството на Градски общински народен съвет

"Обикновен човек" от Б. Нушич, постановка Д. Делчев

"Тревога" от О. Василев, постановка Ив. Хершкович, сценограф П. Русков

"Островът на мира" от Е. Петров, постановка Ив. Хершкович и С. Милев

"Почивен ден" от В. Катаев, постановка на Ив. Хершкович, сценограф К. Костадинов

"Пигмалион" от Б. Шоу, постановка И. Черкезов, сценограф П. Русков

"Царска милост" от К. Зидаров, постановка М. Шопова и Ив. Димов

1946/1947 г.

"Унгарска рапсодия" от Гиргинов, постановка А. Зидаров

"Младият човек"от Мдиавани, постановка А. Зидаров, сценограф К. Ксотадинов,

"Боряна" от Й. Йовков, постановка А.Зидаров

"Огньовете на Перник", постановка А.Зидаров, сценограф К. Костадинов

"Дълбоки корени" от Д. Юсо, постановка А. Зидаров, сценограф А. Зидаров

1945/1946 г.

"Тебеширеният кръг" от Клабунд, постановка М. Шопова, сценограф П. Русков

"Вампир" от А. Страшимиров, постановка А.Зидаров, сценограф К. Костадинов

1944/1945 г.

"Руски хора" от К. Симонов, постановка М. Тодоров, сценограф К. Костадинов

"Доктор Калюжни", постановка М. Шопова, сценограф К. Костадинов

"Хъшове" от Ив. Вазов, постановка А. Темелков и М. Шопова, сценография П. Русков,

"Черното петно от Каленбург, постановка Д. Делчев

"Химна на нищетата", постановка М. Шопова и Ст. Милев

1943/1944 г.

"Партизани" от Г. Пенджурков, режисьор Веселина Генчева – Стефанова

"Чудната сплав" от В. Киршон, постановка В. Стефанова, сценограф К. Костадинов

"Адвокатът Патлен" постановка В. Стефанова

1942/1943 г.

"Бойка", "Писмото", "Бюро за женитба", "Тилов герой", "Публична тайна", "Събуди се Тодоре" и "Леля Катинка".

1940/1942 г.

"Свекърва", "Под мрачното небе", "Бюро за женитба", "Звездите на Търново", "Съпруг за услуги", "Боряна", "Борба до край", "Писмото" и "Събуди се, Тодоре"

1940/1941 г.

"Звездите на Търново", "Великата жертва", "Отроче от мъжки пол", "Хан Татар", "Война", "Под мрачното небе", "Боряна", "Когато слушам хората" и "Бюро за женитба"

1939/194О г.

"Когато гръм удари", "Хан Татар", "Великата жертва", "Когато слушаш хората", "Госпожа Министершата", "Хотел без име" и "Боряна".

1938/1939 г.

"Когато гръм удари", "Титаник" валс", "Три синджира роби", "Госпожа Министершата", "Татко, гладен съм", "Хан Татар" и "Страхлива майчица".

Старозагорският областен театър изнася в града спектакъла "Платон Кречат"

Никола Икономов и Иван Димов заедно с трупата на Южнобългарския театър изнасят спектакъла "Калин орелът"

1937/1938 г.

"Седемте гарвани"

1936/1937 г.

"Майка и дъщеря", "Женитба", "Иванко", "Боряна", "Пред изгрев", "Свекърва" и

"Недоразумение".

1935/1936 г.

"Непознатото момиче" от Молнар, гастролира Елена Снежина, "Бойка", "Черна орисия", "Жената от народа", "Делото Амстронг Смит", "Майка и дъщеря", "Женитба" и три едноактни пиеси.

1934/1935 г.

"Дайте път на младежта", "Под моста", "Дванадесетият човек", "Черна орисия" и "Коледари"

1933/1934 г.

"Под моста", "Да бъдеш баща не е лесно", "Вражалец" и "Боряна".

1932/1933 г.

"Фани", "Аташето", "Грабеж на скъпоценности" и "Вражалец".

От 1921 г. до 1932 г. - непълен списък

"Край мътния поток", "Правото на младостта", "Марица", "Гърбушка", "Пленникът от Трикери", "Трийсет сребърника", "Халостникът", "Малката палма", "Любовта на студента, "Как станах редактор на земеделски вестник", "Глупакът", "Мария Жана", "Лионският куриер", "Двете сирачета", "Борислав", "Към пропаст", "Опечалена фамилия", "Леля Катинка", "Отроче от мъжки пол", "Синята светлина", "Белият вълк", "Синята кръв", "Герой от мазето", "Молитвена броеница", "Трилби", "Под палещите лъчи на южното слънце", "Лудетина", "Папасне на война", "Бягство", "Хъшове", "Прокурорът Халерс", "Седмочисленици", "Мария Магдалена", "Чест", "Гюлюм халамлина", "Призраци", "Дъщерите на Ефремов", "Черното петно", "Семейството на престъпника", "Майчина кръв", "Невинно осъден", "Край мътния поток", "Епидемия","Вуйчо Ваньо", "Пороят", "Борба до край", "Крадецът", "Голата жена", "Лесничей №13", "Службогонци", "Казаларската царица", "Скъперникът", "Златното руно", "Коварство и любов", "Лес", "Содом и Гомор", "Огньовете на Свети Иван", "Вестовоят командва", "Искам мъж", "Двамата разсеяни", "Моралистката" и д.р.

192О г.

"Иванко", "Американската леля", "Химнът на нищетата", "Тайфун" и "Кин"

В града пристигат Мара Шопова и Данчо Делчев и най-активните актьори от полу-професионалната трупа.

1919 - 192О г.

Полупрофесионалната трупа при дружество "Театър", основана на 1. Х. 1919 г. в състав: М. Узунов, М. Танев, Л. Георгиев, М. Пенкова, П. Топалов, Р. Минчев, К. Донев, Петрова, Бъчваров на 29 ноември 1919 г. открива сезонът с "Пленникът" от Трикери

1919 г.

Георги Бакалов с група младежи поставя "Сивилският бръснар"

1916 г.

Любителска трупа, съставена от Гео Милев представя "Едип цар" от Софокъл, "Лудетината", "Ревизор". Режисьор Гео Милев, художник – Иван Енчев, Никола Икономов играе Едип и Хлестаков, Гео Милев – Генерала в "Лудетина"

1914 г.

Построена е специална театрална сграда от Културно-просветно дружество "Театър", по-късно читалище "Родина".

1912 г.

Полага се основният камък на театрална сграда. Група младежи по своя инициатива поставят - "Ревизор" от Гогол. Участва Никола Икономов.

191О г.

"Борислав" от Иван Вазов

19О2 г.

Дружество "Театър" поставя "Гильом хамалина"

19ОО г.

Създава се дружество "Театър", продължител на "Ученолюбиво дружество".

1895 г.

"Театрален комитет" към градското читалище представя: "Кулата Нел", "Хъшове", "Тлъстото кокалче", "Крум Страшний", "Под игото" от Иван Вазов, на премиерата присъства авторът.

1883 - 1894 г.

"Ученолюбиво дружество" продължава делото на читалището и дава представленията:

"Иванко", ""Разбойници", "Руска", "Нещастна фамилия"

1881 г.

"Райна княгиня", "Иванко", "Хъшове", "Разбойници", "Кулата Нел"

1871 г.

"Шарлатаните доктори" - участва същият състав, режисьор даскал Петър Иванов

187О г.

"Малакова" от П. Р. Славейков – на сцената на Главното девическо училище

"Многострадална Геновева" - участват Петър Иванов, Тачо Сяров, Христо Зафиров, Атанас П. Георгиев, Пенчо Братов, Георги Х. Илиев